İş Kazası Zamanaşımı, İş Kazası Dava Dilekçesi Nasıl Verilir?

İş Kazası Zamanaşımı, İş Kazası Dava Dilekçesi Nasıl Verilir?

İş Kazası Zamanaşımı kazaya uğrayan kişilerin yaşadığı en büyük problemlerden biridir. İş Kazası Dava Dilekçesi verilirken zamanaşımı çok iyi bilinmediği için iş kazası yaşayanlar ya da yakınları haklarından faydalanamadan dava zamanaşımına uğramaktadır. İş Kazası Zaman Aşımı Hesaplaması davalardan önce yapılması gereken en önemli konular arasında yer almaktadır. İş Kazası Bildirim yapılmış olsun ya da olmasın yaşanan iş kazası tarihine göre İş Kazası Zamanaşımı hesaplaması mutlaka yapılmalıdır.

İş Kazası Geçiren Kişilerin Yararlanabileceği Haklar Nelerdir?

İş Kazası yaşayanlar kalıcı ve geçici iş gücü kaybı nedeniyle, işverenlerine tazminat davası açıp maddi ve manevi tazminat talep edebilirler.

İş Kazası Neticesinde Yakınlarını Kaybedenlerin Yararlanabileceği Haklar Nelerdir?

İş Kazası Zamanaşımı, İş Kazası Dava Dilekçesi Nasıl Verilir? Bilgilendirme  İş kazası sonucu hayatını kaybeden kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kim varsa herhangi bir akrabalık ilişkisine gerek olmadan ilgililer aleyhine dava açarak “destekten yoksun kalma tazminatı” isteyebilirler.

Burada önemli olan husus ölen kişi ile akrabalık ilişkisinin olması zorunlu değildir. Bakmakla yükümlü olması yeterlidir. Örnek verecek olursak, Resmi nikahı olmadan dini nikahlı yaşadığı  kişi iş kazası sonucunda vefat etmişti. Bu konuda kendisini aydınlatıp yönlendirerek iş veren şirketi aleyhine dava açmasını sağladık.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İş kazası tutanağı tutulmazsa, yasal haklarınızı aramanız mümkün olmayabilir. Mutlaka tutulmalıdır.

İş kazası ödemesi her kazaya göre ve uzman kişiler tarafından hesaplanabilir.

Bu ve buna benzer davaların yaklaşık olarak 1,5-3 yıl arasında sonuçlanması beklenir.